BUMC Jazz Choir is a Bogazici University Music Club formation, initiated in 1994. The aim of the group is to interpret jazz standards with choral arrangements and to promote polyphonic vocal music. Being the first Turkish a cappella jazz choir, the band is influenced by Swingle Singers, Take 6 and Vox One.

The choir has a diversified repertoire ranging from jazz standards and pop to Turkish folk music. BUMC Jazz Choir won a silver diploma in the categories of jazz and pop in this year’s Vokal Total, being the most renowned a cappella competition in the world. The choir has performed in Bogazici University and other Turkish universities, Akbank Sanat and Jazz Stop.

bogazici-jazz-choir2

The choir’s multifarious repertoire was also visible in the concert: together with jazz standards such as “There Will Be Another You”, “All the Things You Are” and “It Don’t Mean a Thing”, the choir interpreted famous songs like “Mas Que Nada”, “Singin’ in the Rain”, “Over the Rainbow”; but also James Bond theme. The band performed “A Cappella in Acapulco” and “Chili Con Carne” from The Real Group and “Singin’ A Cappella” from the Idea of North. The group also gave way to “Danny Boy”, an Irish folk song. But the Turkish folk song covers were the favourites of the audience: “Lacin” and “Asiye”. The latter has a specific importance since it brought the choir the said prize; being arranged by Masis Aram Gozbek, the conductor and a member of the choir. The band also performed “Zor Kadin” which they sang live with Sertab Erener once.

The excitement and enthusiasm of the sympathetic choir members made the performance cheerful. Consequently, the sold out concert was satisfactory for the audience.

bol_masisli_bogazici_caz_korosu_h1918

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe