Being one of the most important vocalists of Angola’s post-colonial period, Kuenda Bonga is a pioneer of Africanity: his music takes roots from Latin, African, Brazilian music traditions. Singer and songwriter Bonga’s story is as interesting as his music: he began his career as a professional football player in 1970s. Then during his trips abroad, he developed a resistance against Portuguese tyranny, both in his political behaviour and his musicianship, protesting Africa’s humiliation and misery in his songs of independence. This activism resulted in his exile in Europe. Since then he released more than 30 albums and has been travelling around the world to bring his message against violence.

Bonga
Bonga

The inspiring concert was Bonga’s first performance in Turkey: while he sings, he plays both congas and dikanza. The latter is an Angolan percussion instrument made out of grooved bamboo. Bonga’s warm but expressive voice is combined with his endless energy. His band accompanies him with drums, guitar, accordion and bass, with every band member singing back vocals.

Bonga gig (Photo: Filiz Taylan Yuzak)
Bonga gig (Photo: ingiliz filiz)

What made the concert exciting was both the lively music and Bonga’s warm contact with the audience that he established right after the first song. He knows how to entertain and involve the audience while performing and enjoying his rhythmic music. Except one, the band only played up tempo songs. The audience which crowded the venue; answered it by smiling, clapping hands, accompanying the band and dancing all the time! Bonga, in exchange, has been very satisfied with the audience: he stated that he liked to play in Istanbul. In conclusion, it is possible to say that this infectious enthusiasm of the band led to an endorphin rush in the body of all the audience!

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe