Facebook’ta 4.000’in, Twitter’da 5.000’in üzerinde takipçisi var. Londra’da yaşıyor. 20’li yaşlarının sonunda. Gerçek adını ve yüzünü gizliyor. Kimden mi bahsediyorum? “Ücretsiz Yardım Eden Çocuk”tan. Kendini “The Free Help Guy” olarak tanımlıyor.Ne mi yapıyor? İnsanlara yardım ediyor. Aklınıza gelebilecek her konuda. Üstelik bunun karşılığında hiçbir şey istemiyor. Deli mi ne diyeceksiniz, işi mi yok. Evet işi yok.  Niye yapıyor bunları. O zaman hikayesini dinleyelim arkadaşın:

Geçtiğimiz yıl başlamış her şey. Aslen dijital pazarlamacıymış, ama o dönem işsizmiş, yani bol boş vakti varmış, biraz da birikmiş parası. Yaşadığı toplumda bir fark yaratmak, ama bunu alışılmadık bir yoldan yapmak istemiş. Gumtree adlı ücretsiz ilan verme sitesine ihtiyacı olana yardım edilir minvalinde bir ilan vermiş ve hemen bir e-posta akınına uğramış. Bir çocuğun kayıp babasını bulmasına, kaybolmuş bir turistin Londra’yı tanımasına, sokaklarda dergi satarak geçinmeye çalışan bir evsizin dergi satışlarını artırmasına vesile olmuş. Bitmedi, birçok insanın iş, bir adamın sevgili bulmasına, bir çiftin evsiz birine odasını kiralamasına da aracılık etmiş. İnsanlara doğrudan yardım ediyor, ama kimliğini söylemiyor.  Tanımadığı insanlara yardım ederek hem inanılmaz veya duygu dolu insan hikayelerine ulaşmış, hem de kendisini ve insanların az gördüğü iyiliksever yanını keşfetmiş.

free-help-guy-Teri-Pengille
Kimliğini açıklamak istemiyor ama ne önemi var?

Altı ay sonra talepler 1.000’i aşmış. Dolayısıyla eğer çok büyük bir yardım söz konusuysa artık STK’ların veya başka insanların desteğini istiyor. Yardım etmek isteyenler sitedeki başvuru bölümünü kullanabiliyorlar. Şu an beş e-posta mesajı yardım isterken bir e-posta mesajı yardım teklifinde bulunuyor. Bu sayede etkileyici bir hikaye daha “yazılmış.” Sitesi aracılığıyla kendisine yardım eden insanların maddi desteğiyle, kalıcı körlüğe neden olan trahom hastası tam  813 kişiyi ameliyat ettirerek onları körlükten kurtarmış.

freehelp

Peki benim bütün bunlardan nasıl haberim oldu? Geçtiğimiz günlerde Time Out Londra dergisinin blogunda The Free Help Guy’ın destek verdiği bir kampanyayı gördüm de ondan. Dünyanın en eski metro sistemlerinden biri olan Londra metrosu istasyonlarının yüzde 75’ine engellilerin erişemediğini gösteren çok etkileyici bir videoydu bu. İngiltere’de yaşayan 12 milyon engelliden biri olan 43 yaşındaki Londralı Anthony Ince’in başlattığı kampanya, Londra metrosunun eski istasyonlarına da asansör konması yönünde haklı bir talepte bulunuyor. Videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Siz de The Free Help Guy’ı yakından tanımak ve faaliyetlerini takip etmek isterseniz internet sitesi:

The Free Help Guy

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe