Herkesin gittiği yerlerden sıkıldınız, çok kişinin bilmediği mekanlar keşfetmek mi istiyorsunuz? Değişik bir dekor eşliğinde lezzetli kokteyller içmek mi niyetiniz? O zaman doğru yazıyı okuyorsunuz 🙂 Size Londra’nın merkezinde iki tavsiyem var: Opium ve Cahoots.

Opium, Chinatown adıyla bilinen Piccadilly’nin bir ucundaki Çin mahallesinde, Dumplings’ Legend adlı iyi Çin lokantasının yanında / üst katında bulunuyor. Yeşil küçük bir giriş kapısı var (The Jade Door), önünde de geceleri bir koruma duruyor. Ama dikkatli bakmasanız buranın bir bar olduğunu anlamak zor.

The Jade Door-Opium
Opium’un yeşil giriş kapısı, nam-ı diğer The Jade Door

Üç katlı bardan içeri girdiğinizde en tepedeki kata çıkmanızı öneririm. Buranın dekorasyonu kendinizi 50 yıl öncesinin Çin’inde hissetmenize neden olabilir. Loş ışıklı ve çok karakterli, romantik bir ortama sahip Opium’un en üst katı. Servis Londra’daki birçok mekanın aksine, neredeyse New York’taki kadar dikkatli, hızlı ve güleryüzlü. Bu nedenle servis ücreti de alıyorlar ama değiyor. Kendinizi burada biraz şımartabilirsiniz 🙂 Zira Opium’un kokteyl menüsü son derece çeşitli.

Opium cocktail menu
Opium’un kokteyl menüsü
(Fotoğraf: ingiliz filiz)

Benim gittiğim gece, arkadaşlardan birinin denediği “Opium no. 6” adlı kokteylin sunumu eşsizdi! Üstünden çıkan beyaz dumanlarla adeta büyülü bir iksire benziyordu 🙂 İçinde tekila, kaktüs, tatlı kırmızı biber (pimento), oolong çayı ve zencefil vardı. Fiyatı 13 sterlindi. Diğer kokteyller de benzer fiyatlarda. Ama görünümleri ve tatları süper. Adamlar (ve kadınlar) bu işi biliyor!

Opium no 6
Opium no 6, adeta büyücü iksirine benziyordu 🙂
(Fotoğraf: ingiliz filiz)

2012’de açılan mekan hafta sonları sabah 3’e kadar açık. Londra’da gece yarısından sonra açık mekan bulmak mesele olabiliyor. O nedenle burayı radarınıza alın derim. 😉 Opium’un bir başka iyi tarafı ise hafta sonları yemek servisini sabah 02.30’a kadar yapabilmesi. Söylentilere göre buranın dim-sum’ları (Çin mantısı) çok güzelmiş. Bi’ dahaki sefer için aklımda! Londra’da gece çıktıktan sonra eve dönerken insanın karnı kazınınca istikamet genelde McDonald’s, KFC veya oturduğunuz mahallenin chicken shop’u (fast-food tavukçu) olmak zorunda. Çünkü o saatte açık sağlıklı yemek satan bir yer yok. Ama Opium bu sorunu da çözmüş sağ olsun 🙂

Opium‘un adresi: The Jade Door, 15 Gerrard St, Chinatown, London W1D 6JE

Bahsetmek istediğim diğer bar ise daha da gizli bir yerde bulunan Cahoots. Aslında meşhur Carnaby Street’e bakıyor, ama burayı bulmak adeta “Mission Impossible”! Çünkü hiçbir tabelası ya da kapısında numara yok. Bodrum katta olduğu ve 40’lı yıllardan kalma bir metro istasyonu şeklinde dekore edildiği için, ancak Kingly Court’taki metro sembolünden akıl ederek zar zor bulabildik girişini. Nostaljik vatmanlar gibi giyinmiş bir adam kapıda bekliyordu ve bize oranın Cahoots olduğunu hiç çaktırmadı. Çok kısa bir süre beklettikten sonra bizi içeri aldı. 

Cahoots bar
Cahoots’un iç dekorasyonundan örnek
(Fotoğraf: ingiliz filiz)

Aşağı indiğimizde loş ışıklar ve 1940’lardan fırlamış bir mekan karşıladı bizi. Tüm garsonlar o dönemin giysileriyle arz-ı endam etmişlerdi. Eski bir gazete şeklinde basılmış kokteyl menüsü inanılmaz çeşitliydi. Karar vermekte zorlanacağımız kadar çok çeşit vardı! 

Negroni @ Cahoots bar
İş çıkışı, Negroni zamanı!
(Fotoğraf: ingiliz filiz)

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, iki mekana da erken giderseniz kuyruk beklemiyorsunuz. Ama gece saat 22.00’den sonra filan giderseniz kuyruklara hazır olun!

cocktail o'clock @ Cahoots
Cahoots’ta kokteyl saati 🙂

İyi eğlenceler 🙂

Cahoots’un adresi: 13 Kingly Court, Carnaby Street, London W1B 5PW

İnternet sitesi: https://cahoots-london.com/

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe