Londra’daki Heal’s pahalı olsa da zevkli, kaliteli ve orijinal tasarımlara sahip bir mobilyacı. 1810’da, Londra’nın orta yerinde, Tottenham Court Road’da tarihi bir binaya kurulmuş. Buradaki mobilyalar modern ama soğuk değil, şık ve ruhu olan tasarım ürünleri. Hatta bazı tasarımlar retro’nun sıcak esintisini taşıyor, yani 1950’li ve 60’lı yılların mobilyalarına benziyor.

FullSizeRender
Mağazanın dışarıdan görünümü Fotoğraf: ingiliz filiz

Bu marka, geçtiğimiz günlerde, Londra Tasarım Festivali kapsamında bir parti verdi. Yeni sonbahar / kış koleksiyonunun bu tanıtım partisine iyi hazırlanmışlardı doğrusu: üç katlı binanın her katında ayrı bir etkinlik ve farklı bir içkiye adanmış bir bar vardı. Ayrıca DJ ortama uygun, jazzy müzikler çalıyordu. Zemin katta köpüklü şarap  ve artizan bira ikramı, seramik dekorasyon objeleri atölyesi… Birinci katta cin ve votka ikramı, mücevher yapımı ve kaligrafi atölyesi… İkinci katta ise Cointreau ikramı ve deriye isim yazma atölyesi vardı.

Fotoğraf: ingiliz filiz

Heal’s sadece sattığı objelerle değil, tarihi merdiveniyle de ilgi toplayan bir bina tasarımına sahip. Brewer Merdiveni olarak adlandırılan bu şaheser, sanat ve mimarinin birleştiği noktanın vücut bulmuş hallerinden biri. Zarif, estetik bir geçmişin büyüsünün andacı. Çünkü sadece bir merdiven değil: aşağıdaki fotoğraflardan görülebileceği üzere kendisine uygun bir çiçek ve ışık tasarımıyla bir bütün. 1916’da mağazanın kurucusu Ambrose Heal’ın kuzeni olan Cecil Brewer adlı mimarın inşa ettiği bu merdiven, kentteki fotoğrafçıların da gözdelerinden. Bol bol fotoğrafı çekilen yapıt, aynı zamanda bir selfie merkezi 🙂

Merdivenin profesyonel fotoğrafı
Merdivenin profesyonel fotoğrafı
IMG_3618
Fotoğraf: ingiliz filiz
IMG_3619
Fotoğraf: ingiliz filiz
IMG_3649
Fotoğraf: ingiliz filiz

Keşke bütün evimi buradan döşeyebilsem diye düşündüren yeni koleksiyondan beğendiğim objeler ve dekorlara bırakayım sözü artık 🙂

Aşağıdaki fotoğrafta görülen Skipper, Tom Raffield imzalı bir lamba. Kendisini o kadar çok sevdik ki, alıp salonumuza koyduk 🙂

IMG_3607
Skipper model Tom Raffield lambası Fotoğraf: ingiliz filiz

Raffield, bu güzelim lambalarını Cornwall adlı sahil kasabasında tasarlıyor ve elde yapıyor. Üretimde yerel kereste kullanıyor. Hem doğal malzemeden üretilmiş, hem de tatlış bir lamba. Şu da Creel adlı modeli:

Fotoğraf: ingiliz filiz
Creel model Tom Raffield tasarımı lamba Fotoğraf: ingiliz filiz


Raffield’ın ayaklı lamba, aplik ve masa lambası çeşitleri de var, ancak bence bu tür tasarımlar en çok tavan lambalarına yakışıyor. Diğer modelleri şu linkten inceleyebilirsiniz.

Mermer vazo Fotoğraf: ingiliz filiz
Mermer vazo
Fotoğraf: ingiliz filiz
Ufak vazolar pencere önünde hoş bir bütün oluşturmuşlar Fotoğraf: ingiliz filiz
Ufak vazolar pencere önünde hoş bir bütün oluşturmuşlar
Fotoğraf: ingiliz filiz
İki masa da tasarım harikası! Fotoğraf: ingiliz filiz
İki masa da tasarım harikası!
Fotoğraf: ingiliz filiz
Retronun dibi: harita ve telefon Fotoğraf: ingiliz filiz
Retronun dibi: harita ve telefon
Fotoğraf: ingiliz filiz
Harika bir dekor olmamış mı? Fotoğraf: ingiliz filiz
Harika bir dekor olmamış mı?
Fotoğraf: ingiliz filiz
Yine kitapların başrolde olduğu harika bir sunum daha... Fotoğraf: ingiliz filiz
Yine kitapların başrolde olduğu harika bir sunum daha…
Fotoğraf: ingiliz filiz
Bayıldım! Fotoğraf: ingiliz filiz
Bayıldım!
Fotoğraf: ingiliz filiz
Tam sonbaharlık bir sehpa! Fotoğraf: ingiliz filiz
Tam sonbahar sehpası!
Fotoğraf: ingiliz filiz
Bu mermer masa, kalabalık aile yemekleri için birebir... Fotoğraf: ingiliz filiz
Bu mermer masa, kalabalık aile yemekleri için birebir…
Fotoğraf: ingiliz filiz
Keşke bir daktilom olsaydı... Fotoğraf: ingiliz filiz
Keşke bir daktilom olsaydı…
Fotoğraf: ingiliz filiz

Mağazanın ürünlerini daha yakından incelemek isteyenler şu linki takip edebilirler. Londra’da yaşayanlar için de, işte en merkezi mağazasının adresi ve açık olduğu saatler:

The Heal’s Building
196 Tottenham Court Road
London
W1T 7LQ

Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma ve Cumartesi: 10.00 – 19.00

Perşembe: 10.00 – 20.00

Pazar: 12.00 – 18.00

Heal’s, Londra’da Westbourne Grove ve Kingston, Londra dışında ise Brighton ve West Yorkshire bölgelerinde de mağazalara sahip.

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe