Bilmeniz muhtemel, TED (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) kendisini dünyaya yaymaya değer fikirlere adamış bir sivil toplum kuruluşu. 29 yıl önce California, ABD’de dört günlük bir konferans olarak başlayan bu girişim, şu an her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlenen bir etkinliğe dönüşmüş durumda. TED konuşmacıları insanı sıkmadan, lafı fazla uzatmadan, meramlarını 18 dakikalık bir süre içinde anlatıyorlar. Daha önce TED’de konuşan dünya liderleri arasında Bill Gates, Al Gore, ve İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown da var. En güzeli de bu konuşmalar TED üzerinde ücretsiz olarak izlenip indirilebiliyor.

TED’in bir Açık Çeviri Projesi var ve gönüllü çevirmenlere kapısı her zaman açık. TED konuşmaları Türkçe dahil olmak üzere tam 97 dile çevrilmiş durumda.

Gönüllü TED çevirmenlerinden biri olarak ben de, cinsiyet ayrımcılığı karşıtı eylemci, konuşmacı, yazar ve film yapımcısı Jackson Katz’ın “Kadınlara karşı şiddet: bu bir erkek meselesidir…” başlıklı, ilham verici konuşmasını Türkçeye çevirdim ve bu metin TED’in sitesinde yayımlandı. Göz atmak isterseniz işte burada:

Jackson Katz’la ilgili ayrıntılı bilgi için kişisel internet sitesi bu.

 

ingiliz filiz
İngiltere’ye ilk kez 2007 yılında eğitim için, İstanbul’dan geldim. Daha sonra 13 yıla yakın bir süre Londra’da yaşadım. 2.5 yıl önce de İngiltere’nin güneyinde küçük bir kente taşındım. İngiltere’de yaşam ve kültür konulu yazılarımı bu blogda topluyorum. Bu yazıların büyük bölümünü Londra’da yaşarken yazdım ve müzik, yeme-içme, sinema gibi ilgi alanlarımı Londra’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde paylaştım. Şu an çocuklu hayat dolayısıyla eskisi kadar kültürel etkinliğe katılamıyorum, dolayısıyla blog konularım da biraz evrim geçirdi. Çocuk kitapları, çocuk oyunları, aile dostu lokantalar, pub’lar, tatil seçenekleri gibi konularda yazıyorum artık daha çok. Yine de Londra’ya arada bir de olsa gidiyorum ve bu gidişlerimde katıldığım etkinlikleri yazmaya devam edeceğim. Blogumla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yazıların altına yorum şeklinde bırakabilirsiniz. Eposta adresim:filiz (at) ingilizfiliz (nokta) com Özellikle yazmamı istediğiniz bir konu olursa belirtebilirsiniz. Ayrıca bültenime abone olursanız ne güzel olur 🙂 Bülten aboneliği için aşağıya tıklayabilirsiniz: https://ingilizfiliz.com/newsletter-sign-up/ Keyifli okumalar… 🙂

Bir Cevap Yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)

tr_TRTürkçe