FacebooktwitterFacebooktwitter

Geçen haftasonlarından birinde eşimle birlikte Fulham’da bir sabun yapımı atölyesine gittik. Gittiğimiz Token Studio adlı sanat merkezi 2012’den bu yana hizmet veriyor ve el sanatları, müzik gibi dallarda da atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Çocuklara da açık olan merkezin kurucusu Jing adlı bir Çinli hanım. Jing, Chelsea Sanat ve Tasarım Okulu’nda yükek lisans yapmış bir zanaatkar.

Token’de yaklaşık 2 saat süren atölye çalışması çok zevkli geçti. Süreç şöyle işledi: Önce iki çeşit sabun kalıbını makinenin ayrı gözlerinde, minik tavalar içinde erittik.

Sabun yapımı başladı… (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Sonra sabunların renklerine, içine koyacağımız kokulara ve aromatik yağlara karar verdik.

Aromatik yağ ve kokular bizleri bekliyor… (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Çin’de yetişen değişik çiçek ve bitkilerin özleri bazı cilt bozukluklarının tedavisinde ve yaşlanma karşıtı etkileri için kullanılıyormuş. Bizim favorilerimiz gül ve lavanta oldu.

Bizim seçimimiz gül ve lavanta oldu (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Malzemeler doğal olduğundan ticari değil, geleneksel şekilde sabun yapmış olduk. Minik tavalara renkleri ve kokuları da döktükten sonra bol bol karıştırdık ve makinenin altını kapattık. Sonra sıcakken sabunları alıp şeklini kendimiz seçtiğimiz silikon kalıplara döktük. 1 saat kadar soğumalarını bekledik ve kalıplardan çıkardık. Böylece ortaya hem güzel kokan, göze hoş görünen, hem de organik sabunlar çıktı. 🙂

Siz de rahatlatıcı birkaç saat geçirmek ve el becerilerinizi sınamak isterseniz, bu atölyeyi denemenizi kesinlikle öneririm. Sabun yapmak hiç de zor değilmiş. İlk deneme için aşağıdaki fotoğrafta görülebilen sabunlarımız sanki fena olmadı 🙂 Atölyenin katılımcılarının yüzde 90’ı çocuktu ve hiç de fena iş çıkarmadılar!

Üstelik yaptığınız sabunları hem kendiniz kullanabilir, hem de hediye edebilirsiniz. El emeği hediyeler her zaman makbule geçer 🙂 Hazır yılbaşı da kapıdayken, benden söylemesi 😉

El yapımı sabunlarımız… (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Leave a Reply

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)