FacebooktwitterFacebooktwitter

Londra’da eşim sayesinde keşfettiğim mekanlardan biri de Helal burger satan Burgeri oldu. Şık alışveriş caddesi Regent Street’in hemen dibinde, ünlü Liberty mağazasının karşısına denk gelen bu mekanın müşteri kitlesi haliyle Araplar. (Ama modern ve genç olanlar.) Zira menülerindeki (Japon eti) Wagyu danası bile Helal imiş. Katar’ın başkenti Doha’dan ithal bir küçük dükkan olan Burgeri, Arapça’da “benim burgerim” anlamına geliyor.

Burgeri'nin tepsi sunumu bu şekilde. (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Burgeri‘nin bazı burgerleri Angus ve Wagyu eti içeriyor.  Tüm burgerlerde kaliteli malzeme kullanılıyor. Biz denediğimiz Special Cheeseburger’ı çok beğendik: Yumuşak burger ekmeği hafifçe ısıtılmış şekilde sunuluyor. Et lezzetli. Krema kıvamındaki Burgeri özel sosu da çok güzel. Burgerin tek kusuru, Ortadoğulu bir mekan olduğundan sanırım, köftenin biraz fazla pişmiş olmasıydı. Biz de mangalda eti, köfteyi iyi pişmiş yeriz ya, o hesap. Londra’da burger genelde orta pişmiş olarak servis ediliyor halbuki. Ama o kadar “kusur” kadı kızında da olur 🙂 Burada yaşayınca artık orta pişmiş etlere alışmış olsam da burger gayet lezzetliydi. Servis (hele de bir fast food lokantası için) yavaş, ama beklediğinize değiyor!

Bizim yediğimiz burger küçüktü, yani tek başına doyurmaz insanı. Tek köftelisi (single) 5.50 sterlin. Bütün burgerleri çift köfteli yani duble olarak da sipariş edebiliyorsunuz ama o zaman fiyat artıyor. Yani buraya ucuz denemez, ama Londra’da artizan burgercilerin fiyatları bu aralıkta geziniyor.

Burgeri helal burger
Burgeri'nin Special Cheeseburgeri epey lezzetliydi... (Fotoğraf: ingiliz filiz)

Buraya tekrar gittiğimde deneyeceğim ilk burger muhtemelen Majestic Burger olacak, çünkü içinde Wagyu danası, mantar sosu ve peynir varmış. Et yemiyorsanız bile Burgeri’ye gidip vejetaryen burgerin tadına bakabilirsiniz!

Menüde sosisli sandviçler, tavuk nugget’lar, milkshake’ler ve alkolsüz kokteyller (mocktail) de bulunuyor. Burgeri, şehrin merkezindeki caddelerden, kalabalıktan, alışverişten, yorulduğunuzda kısa bir mola için birebir. Yolunu düşüreceklere şimdiden afiyet olsun! 🙂

Adres: 22 Great Marlborough Street London W1F 7HU

Çalışma saatleri: Her gün, 09:00-23:00 arasında açık.

İnternet sitesi: http://www.burgeri.co.uk

Not: Bir yılı aşkın süredir yazamadığım için kusura bakmayınız 🙂 ingilizfiliz.com‘da son yazımı yayımladığımda dört aylık hamileymişim. Daha sonra yazamadım çünkü hamileliğimin ondan sonraki dönemi zorlu geçti.  Geçtiğimiz bahar aylarında ise “lokumcuğumuz” nihayet dünyaya geldi. Anne olmak  benim o kadar başımı döndürdü, bütün vaktimi o kadar aldı ki, yakın zamana kadar yeterince uyku bile uyuyamıyordum. Dolayısıyla ancak şimdilerde, yeni yeni bilgisayar başına oturabiliyor, aylardır koptuğum dünyaya yeniden bağlanmaya çabalıyorum. Bu çabanın bir sonucu olarak da uzun bir aradan sonra ilk yazımı yazabilmenin mutluluğu içindeyim… Yeni yazılarımla tekrar karşınızda olmak güzel bir his, bloguma yine yeni yeniden hoşgeldiniz! 🙂

Leave a Reply

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)