FacebooktwitterFacebooktwitter

Bilmeniz muhtemel, TED (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) kendisini dünyaya yaymaya değer fikirlere adamış bir sivil toplum kuruluşu. 29 yıl önce California, ABD’de dört günlük bir konferans olarak başlayan bu girişim, şu an her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlenen bir etkinliğe dönüşmüş durumda. TED konuşmacıları insanı sıkmadan, lafı fazla uzatmadan, meramlarını 18 dakikalık bir süre içinde anlatıyorlar. Daha önce TED’de konuşan dünya liderleri arasında Bill Gates, Al Gore, ve İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown da var. En güzeli de bu konuşmalar TED üzerinde ücretsiz olarak izlenip indirilebiliyor.

TED’in bir Açık Çeviri Projesi var ve gönüllü çevirmenlere kapısı her zaman açık. TED konuşmaları Türkçe dahil olmak üzere tam 97 dile çevrilmiş durumda.

Gönüllü TED çevirmenlerinden biri olarak ben de, cinsiyet ayrımcılığı karşıtı eylemci, konuşmacı, yazar ve film yapımcısı Jackson Katz’ın “Kadınlara karşı şiddet: bu bir erkek meselesidir…” başlıklı, ilham verici konuşmasını Türkçeye çevirdim ve bu metin TED’in sitesinde yayımlandı. Göz atmak isterseniz işte burada:

Jackson Katz’la ilgili ayrıntılı bilgi için kişisel internet sitesi bu.

 

Leave a Reply

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Takibe almaya ne dersiniz? :)