Facebooktwittergoogle_plusFacebooktwittergoogle_plus

Son dönemde Türkiye’den İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişi sayısı epey arttı. Ben de bu konuda aldığım sorular ve emaillerden sonra, Türk girişimci yani Ankara Anlaşması vizesi konusunda bir yazı yazmak istedim. İngiltere’ye bu vize ile gelmedim, dolayısıyla ayrıntıları bilmiyorum. Ama bildiğim kadarını ben anlatayım, bilemediğim kadarını ise vereceğim linkler anlatsın 🙂

Ankara Anlaşması, Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında 1963’te imzalanmış. Türk vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma ve girişimci olma hakkı veriyor. Varsa eşinizi ve 21 yaşından küçük çocuklarınızı da “dependant” vizesi ile buraya getirmeniz mümkün. En güzeli, eşinize de çalışma vizesi verilmesi. Hem de full-time!

Burada en önemli nokta, bu vizeye başvurmak için böyyük (!) işadamı veya işkadını olmanıza gerek yok. Düşük bir sermayeniz de olabilir. Birçok meslek koluna açık olan bu anlaşma ile freelance (serbest) ya da evden çalışmak da mümkün. Ankara Anlaşması’na başvuran insanların çoğu IT’ci, ancak bu vizeye başvuran ayakkabı boyacısı, grafik tasarımcı ve öğretmen de var. Vizeniz konusunda dikkat edilecek tek konu, bir şirkette maaşlı olarak çalışamayacağınız bilmeniz. Yani farklı şirketlere fatura kesmek gerekiyor. Arkadaşlardan anladığım kadarıyla aynı anda farklı firmalara da çalışabilirsiniz, birkaç ay bir firmaya gidip sonra firmayı değiştirebilirsiniz de. Orta düzey ve üzeri İngilizce bilme şartı var, ama zaten buraya yerleşmeyi ve iş kurmayı düşünen bir insan zaten yeterince İngilizce biliyordur diye varsayalım.

ankara-antlasmasi

Bu sayede İngiltere’de bir şahıs şirketi veya limited şirket kurarak dört yıl çalışırsanız, sınırsız oturma iznine, beş yıl çalışırsanız da İngiltere vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz. Bizim eski vizeler (Tier 1 General) altı yılda vatandaşlığa gidiyordu, yani burada bir yıl kazançlısınız. En önemlisi de zamanında bizim verdiğimiz yüksek vize ücretlerini vermiyorsunuz, vize başvurusu tamamen ücretsizmiş. (Düzeltme için Zeynep Cebeci Süvari’ye teşekkürler 🙂 Ancak bize göre dezavantajı, vizenizi uzatırken pasaportunuzun aylarca İngiltere İçişleri Bakanlığı’nda kalması. Ankara Anlaşması’nda önce bir yıllık vize veriliyor, sonra üç yıllık uzatmaya başvuruyorsunuz. Premium başvuru (biraz daha yüksek ücret ödeyip) yapıp aynı gün içinde pasaportunuzu geri alma imkanı yok. Vize uzatmasının çıkması altı ayı bulabiliyor, bu süre içinde pasaportsuz kalıp İngiltere’de hapsoluyorsunuz. Yani uzatmaya başvurmadan önce bol bol gezin, Türkiye seyahatinizi de yapın kısacası:)

Sınırsız oturum aldıktan sonra isterseniz bir işyerinin tam zamanlı, maaşlı çalışanı olmak da mümkün. İngiltere’nin güzel yanı çifte vatandaşlığa izin vermesi. Mesela Mesela Almanya AB üyesi ülkelerle çifte vatandaşlığa izin verirken Türkiye ile vermiyor (gençler hariç). Ayrıca ülkemizle İngiltere arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması da var. Bu şekilde çifte vatandaş olduktan sonra iki ülkeye de vergi ödemek zorunda değilsiniz, yalnızca bir ülkeye ödüyorsunuz.

Yalnız anlaşma sadece İngiltere değil, AB ile imzalanmış olduğu için İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkma kararı, Ankara Anlaşması vizesinin geleceğini karartmış vaziyette. En geç 2018 yılına kadar AB’den çıkış işlemleri pratikte gerçekleşecek deniyor. Bu durumda bu vize tipi de muhtemelen tarih olur. Dolayısıyla bu anlaşma ile İngiltere’ye yerleşmeyi düşünenler elini çabuk tutsun derim. Dileyenler bir avukat veya aracı firma desteği ile başvurabilir, ama bu hizmetlerin ücretleri ayrı tabii ki. Kendi başvuran da çok insan var.

Daha fazla bilgi için İngiltere Vizesi adlı siteye bakabilirsiniz.

Benim de yazarlarından olduğum Alaturka Londra adlı forumun ilgili başlığı da size yardımcı olabilir.

Kolaylıklar, iyi şanslar! 🙂

Takip edin, beğenin, paylaşın dilerim 🙂

4 Comments

  1. Merhaba ben yazılarınız için size çok teşekkür ederim . Ben türkiyede,bayan ayakkabı imalatı ve bakım ile ugraşıyorum .ankara antlaşması üzerinden iş yeri açmak istiyorum .size göre hangi bölgede bu işi yapmalıyım.size tekrar teşekkür ederim.saygılar

    1. Merhaba İdris Bey, yorumunuz için teşekkür ederim. İngiltere’de bu konuda işyeri açarsanız maddi açıdan zorluk yaşamazsınız diye düşünüyorum. Gerçek deri ayakkabılar burada Türkiye’ye kıyasla çok pahalı olabiliyor. Ayrıca ayakkabı bakımı, lostra gibi hizmetler çok pahalı ve fazla yapan yok. O nedenle burada işleriniz rast gider sanırım. Londra’da daha çok para kazanırsınız ama dükkan kiraları da daha yüksek olur. Size kalmış bir karar. Öte yandan en çok Türk Londra’da yaşıyor. Kolaylıklar dilerim.

  2. Ankara Antlaşması ile girişimci olarak(ECAA2 Turkish Businessperson Visa) İngiltere Vizesi almak için UK içinde iken bu vize türüne geçiş başvurusu yapabileceğiniz gibi ilk başvurunuzu Türkiye’den de başvurabiliyorsunuz. Non-point based olan bu vizede başvurunuz tamamen iş planı üzerinden değerlendiriliyor.

    O nedenle ister kendiniz başvurun isterse bir danışman-avukat vesilesi ile başvurun iş planınızın(business plan) çok sağlam olmalı. Bu iş planı size, kişiliğinize, iş fikrinize, iş fikrinizin market durumuna, sizin bu işi yapabilirliğinize, nasıl yapacağınıza, potansiyel müşterilerinize, piyasa talebine ışık tutması gerekiyor.

    Özellikle İngilizce yeterliliği az olan arkadaşlar için Türkçe hazırlamak, profesyonel bir çevirmene çeviri yaptırmak ve “freelance business plan writer” birisine üzerinden “edit” yaptırmak en kolay ve ekonomik yöntem olabilir.

Leave a Reply

Bu blogu takibe almaya ne dersiniz? :)